KobiEfor Dergisi Ropörtajı - Mehmet Özdeşlik
sistem-teknik-press-detail-kobiefor-magazine.jpg  

Yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla VI. Teknoloji Ödülü’ne layık görülen Sistem Teknik Endüstriyel Fırınlar, 10 yıl içinde alanında Avrupa’nın en büyük 5 şirketi arasına girmeyi hedefliyor. Firma, sipariş üzerine kişiye özel üretim yapıyor.

Mehmet Özdeşlik ve Orhan Obalı’nın Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) dayanan dostlukları, bugün alanında Avrupa’nın en büyük 5 şirketi arasına girmeyi hedefleyen Sistem Teknik Endüstriyel Fırınlar’ı yarattı.

Sistem Teknik, endüstriyel fırın imalatında Türkiye’de pazar lideri. 2006’da iç ve dış piyasa satışlarıyla 15 milyon dolar ciroyu hedefliyor. Mehmet Özdeşlik ile Orhan Obalı, işe 1979 yılında eğitimlerinin gereği endüstriyel kontrol sistemleri imalatı ve montajıyla başlamış. O dönem Alarko Holding’in Isıl İşlem Tesisleri’nde kontrol sistemleri yapan girişimciler, ısıl işlem fırınlarıyla ilk orada tanıştı. Alarko’nun tesisi kapatma kararı alması Özdeşlik ile Obalı’yı harekete geçirir. Pazardaki boşluğu görerek üretimlerini ısıl işlem fırınlarına yönlendiren ortaklardan Sistem Teknik Endüstriyel Fırınlar Genel Müdürü Mehmet Özdeşlik, başlıyor anlatmaya: “Alarko’nun kurumu kapatması bizim için dönüm noktası oldu. Isıl işlem pazarının büyüklüğünü ve gelişme çizgisini az çok gözlemliyorduk. Üretici olmaya karar verdiğimizde korkumuz yoktu. Mesleğimizin gereği ürettiğimiz ürünlerin elektronik aksamlarında bir problem olmayacaktı. Makine Yüksek Teknikeri olan babamdan mekanik desteği de aldık. Yapabileceğimizin en iyisini yaptık.Yapmaya devam ediyoruz.”

Ar-Ge ile gelen başarı

Sistem Teknik, metalurji, otomotiv, cam, kağıt, savunma sektörlerinin ısıl işlem fırın ihtiyacını karşılıyor. Üretim modeli terzi usulü; kişiye, isteğe özel. Üretim hatları çelik ve alüminyum ısıl işlem fırınlarından oluşsa da son dönem yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonrası vakumlu ısıl işlem fırınlarının üretimine start verilmiş. Sistem Teknik Endüstriyel Fırınlar Genel Müdürü Mehmet Özdeşlik, hepsi özel üretim olmak kaydıyla 1981 yılından bu yana 600’e yakın fırın üretimi yaptıklarını açıklıyor. Dudullu Organize Sanayi Bölgesi DES Sana-yi Sitesi’nde 2 bin 400 metrekarelik bir alanda üretim yapan firma, son 10 yıldır hiç müşteri sıkıntısı çekmemiş. Özdeşlik’e göre başarı, üretim kalitesi ve dur durak bilmeden sürdürülen Ar-Ge çalışmalarına dayanıyor. Zira Sistem Teknik, fiyat rekabetinden ziyade kaliteli ve özellikli üretim yöntemleriyle farklılaşıyor. Son Ar-Ge çalışmaları “Genel Amaçlı Vakum Isıl İşlem Fırını” ile TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından düzenlenen VI. Teknoloji Ödülleri’nde Başarı Ödülü’nü almış.
 
Özdeşlik, ödüllendirilen projeyi KobiEfor’a özetledi: “Proje 2002’de başladı. Amaç satılabilir bir ürün ortaya koymaktı. TTGV’den TÜBİTAK’tan destek aldık. Türkiye’de Vakum ısıl işlem fırını üretimi yoktu. Sanayicilerimiz ithal etmek zorundaydı. Çıkış noktamız bu fırınların Türkiye’de üretilmesi ve paramızın yurtdışına çıkmamasıydı. Bunda da başarılı olduk. Öncelikle soğutma hızında büyük başarı yakaladık. Vakumda ısıl işlem; normal ısıl işlem ortamlarından farklı olarak fırın atmosferindeki havanın boşaltılması ve oluşan vakum ortamında malzemenin konveksiyon veya radyasyon ile ısıtılması, ardından 10 bar basınca kadar helyum, argon veya azot gazları altında bir soğutma fanı ile kontrollü olarak istenilen hızda soğutulması gerçekleşiyor. Bu sayede çarpılmaya uğramamış ve vakum ortamı sayesinde başka yüzey işlemi yapmaya gerek kalmayacak malzemeler elde edilir.
Genelde sektör ekonomik nedenlerle  azot kullanarak soğutmayı tercih eder. Aslında Helyum hidrojenden sonra en  hızlı soğutma yapılabilecek soygaz fakat çok pahalı olduğu için kullanışlı değil. Biz hidrojen gazı ile soğutma yapabilecek bir fırın tasarladık. Hidrojen ile soğutmanın bazı tehlikeleri vardı. Sızdırmaz bir ortam yaratmak gerekiyordu, çünkü hidrojen patlayıcı özellik gösteriyor. Sızdırmaz ortamı yaratmayı başardık ve dünya çapında patent konusunda yetkin olan PCT’ye başvurduk. Sonuçta patentimiz kabul edildi.” Sistem Teknik’in ödüllü ürünü şu an alanında Türkiye’nin markaları olan Assab Korkmaz Çelik ile Türk Hava Yolları’nda  kullanılıyor. Çevreye duyarlı bir ürün olması dolaysıyla vakumlu ısıl işlem fırınının diğer fırınların yerini alması bekleniyor.

Almanya’ya ofis

Sistem Teknik, üretiminin yüzde 50’sini Almanya, Slovenya, Fransa Belçika, Slovakya, Suriye, Fas, İtalya, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Polonya, İngiltere, Rusya, Ürdün ve İsrail’e satıyor. Atina 2004 Olimpiyatları’nda kullanılan ürünler Sistem Teknik fırınlarında doğmuş. Firmanın hedefi dünya markası olmak. Avrupa’ya adımını Almanya merkezli atmış, satış ve servis hizmetini buradan verecek. Ürünlerin 20- 30 yıl ömrü var. Ar-Ge çalışmaları firmanın özgüven kaynağını oluşturuyor. 10 yılda Avrupa’nın ilk 5 üreticisinden biri olmak “Avrupa çıkarması”nın çıkış noktası. Yılda 20-30 proje gerçekleştirme kapasitesine sahip olan Sistem Teknik, fiyat özelinde değil, teknoloji geliştirerek rekabet ediyor. Özdeşlik’in özetlemesi şöyle: “Pazar  öncülüğünü uygun fiyata yüksek teknolojik ekipman sağlayarak elde ettik. Sürekli yürüttüğümüz Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarıyla müşterinin ihtiyaçlarını giderdik. Siparişlere yetişememe sorunumuz var.”  Çin ürünlerinin her sektörde olduğu gibi kendi sektörlerini de etkilediğini söyleyen Özdeşlik, “Ancak kaliteli üretim yapılmaması nedeniyle piyasada çok fazla Çin menşeli fırın yok. Mevcut Çin fırınlarını da zaman zaman Sistem Teknik onarıyor. Çinli üreticilerden de sipariş alınıyor” diye konuştu.

KobiEfor Dergisi Ropörtajı - Mehmet Özdeşlik - Sistem Teknik Sanayi Fırınları A.Ş.
Sistem Teknik'ten Mehmet Özdeşlik'in KobiEfor Dergisi röportajı
kobiefor,mehmet özdeşlik,sistem teknik,sanayi fırın,endüstriyel fırın,röportaj