Metal Dünyası Röporajı

Sistem Teknik'in Rekabetteki Silahı Solidworks ile Enterprise PDM

sistem-teknik-heat-treatment-furnace-f}r}n002.JPG

Sistem Teknik SolidWorks ile milyon dolarlık projelere imza atıyor. Türkiye'nin önde gelen ısıl işlem fırınları üreticisi Sistem Teknik üç boyutlu CAD yazılım ailesi SolidWorks ile milyon dolarlık projelere imza atıyor. Sistem Teknik, tasarım hızını ikiye katlayan ve prototip hatalarını neredeyse sıfırlayan SolidWorks ile üretim maliyetlerinde de önemli oranda tasarruflar sağlıyor.

Türkiye’de çelik sektörüne yönelik ısıl işlem fırınları üreten Sistem Teknik, endüstrideki 30 yıllık deneyimi ile milyon dolarlık projelere imza atarken, dünyanın en gelişmiş 3D CAD teknolojisini kullanan SolidWorks yazılımlarının gücünden faydalanıyor. Sistem Teknik,  Türkiye’nin en önemli savunma projelerinden biri olan Altay Projesi kapsamında ilk yerli tank üretimi için gerekli namlunun ısıl işlem tesisini, tasarım çalışmalarında SolidWorks’ten yararlanarak modern bir tesis olarak MKE’ye kurdu.

SolidWorks’ün 3 boyutlu modelleme ürününü iki yıldır kullandıklarını ifade eden Sistem Teknik Proje Müdürü Serkan Güneşoğlu, tedarikçilere malzeme listesi oluşturmak için daha önceleri Excel ile tablolar oluştururken en az iki gün çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi. Güneşoğlu, “SolidWorks Enterprise PDM, revizyonlarda ve teknik verilerin saklanmasında da bize çok büyük kolaylık sağlıyor. SolidWorks Enterprise PDM ile revizyon yapıldığı zaman tüm değişiklikler 3 boyutta hemen teknik resme yansıyor” dedi.

Revizyonlar Çok Hızlı ve Esnek Gerçekleşiyor

SolidWorks Enterprise PDM’i Türkiye’de ilk kez kullanan firmalardan biri olan Sistem Teknik, özel ihtiyaçları nedeniyle bu ürünle birlikte çalışan birçok özel yazılım geliştirerek kendine özel bir uygulama ortamı oluşturdu. SolidWorks kullanımının kolay ve etkili olması, Sistem Teknik bünyesinde hızlı bir geçiş süreci yaşanmasını sağladı.

SolidWorks’ten önce iki boyutlu bir CAD yazılımı kullanan Sistem Teknik, bu tür yazılımlarda teknik detayların gözden kaçması nedeniyle imalat hatalarını azaltma girişimlerinde sıkıntı yaşıyordu. Ayrıca bu yazılımın tasarımda revizyon özelliğinin olmaması nedeniyle geliştirilen bir ürüne yeni özellikler eklemek için sil baştan yeni bir tasarımın yapılması gerekiyordu.

SolidWorks ise gelişmiş teknolojisi ile tüm bu sorunları radikal bir şekilde ortadan kaldırdı. Artık firma mühendisleri SolidWorks Enterprise PDM ile örneğin, 10 gün önceki bir çizime tekrar dönüp gerekli değişiklikleri hızla gerçekleştirebiliyor.

Mevcut Projelerle Daha Hızlı İlerleme

SolidWorks Türkiye Satış Yöneticisi Murat Tüzüm, Türk sanayicilerinin de teknolojinin olanaklarını kullanarak verimliliğe odaklandıklarını ifade ederek, Sistem Teknik’in bu konuda çok başarılı bir örnek olduğunu söyledi. Tüzüm, SolidWorks’ün Sistem Teknik’e sağladığı sayısız faydanın yanı sıra proje maliyetlerini yüzde 10 civarında azalttığını vurguladı.

Metal Dünyası Röporajı - Sistem Teknik Sanayi Fırınları A.Ş.
Sistem Teknik ve Metal Dünyası Röportajı
metal dünyası,sistem teknik,sanayi fırınları,endüstriyel fırın,ısıl işlem,röportaj