Milliyet Gazetesi Röportajı - F-35’in motoru sanayi fırınında pişti

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız...

sistem-milliyet.jpg   İş hayatına sıfırdan başlayan ve kurduğu firmayla sanayi fırıncılığı sektöründe ilk sıralarda yer alan bir isim Mehmet Özdeşlik... Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Elektronik eğitiminin ardından arkadaşlarıyla başladığı girişimcilik macerasını tam 34 yıldır sürdürüyor. Onun girişimciliğe başladığı dönemde Türkiye’de kendi işini yapan kişi sayısı çok azdı. Ancak o zor olanı seçerek kamuda çalışmak yerine kendi işini kurdu.
Ortaklarıyla beraber Sistem Teknik adıyla ısıl işlem fırını alanında dünyadan bile sipariş alan bir firma yarattı. Daha 24 yaşında iki arkadaşıyla beraber girişimciliğe atılan Özdeşlik, 28 yaşında ise bu sektöre adım atmış.

O dönemde sanayi fırınları alanında faaliyet gösteren Alarko’nun alt yüklenici firması olmuşlar ve pek çok badireler atlatmalarına karşın yollarına devam etmişler. Bugün, Sistem Teknik A.Ş., zor ve spesifik bir alanda 10 milyon Euro’ya yakın ciro yapan ve 68 çalışanı olan bir firma haline gelmiş.

Yurtdışına ihracat

Metalurji, otomotiv, cam, kağıt, havacılık, savunma sektörlerinin ısıl işlem fırın ihtiyacını karşılıyor. Isıl işlem fırınında, bir malzemeye belli özellikler kazandırılıyor ya da özellikleri iyileştiriliyor.
Mehmet Özdeşlik, yaptıkları projelerden birkaç tanesini, “Türkiye, F-35 savaş uçaklarının motorlarının belli kısmını üstlendi. Bu üretimi ABD’li Pratt and Whitney ve Kale Grubu yapacak. Biz de onlar için tek üretici olarak ısıl işlem fırınlarını tasarlıyoruz. Rusya’daki otomotiv firması için debriyaj testlerini yapıyoruz. İstanbul’daki önemli ulaşım projesi Marmaray’a da tünel yangın testleri yapan Hollandalı firmaya da ısıl işlem fırını ürettik...” şeklinde anlatıyor. Yurtdışında çeşitli firmalara fırın üreten Sistem Teknik, bazı özel projelerin denenmesi için 2500 dereceye kadar ısıtan fırınlar yapmış.

Kızlarını hazırlıyor

Özdeşlik, sanayi fırınında firmanın özel ihtiyacı ve mekanına göre üretim yaptıklarını ve her projenin başlı başına bir Ar-Ge olduğunu vurguluyor. Bir sanayi fırınının imalatı beş ila dokuz ay sürüyor.
Kocaeli Çayırova’da Taysad Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firma, üretimini de burada gerçekleştiriyor. Özdeşlik’e göre, iş hayatında başarının kuralı müşteriyi memnun etmekten geçiyor. Uzun vadeli düşünmek, kurallara uymak ve dürüstlük de başarıda onun vazgeçilmezleri. Firma için kızlarını da hazırlıyor.
Özdeşlik, “Bir kızım finans okudu şu anda şirkette çalışıyor. Diğer kızım makine mühendisliğinde okuyor. Çalışanlarımızla da genç bir ekibiz. Hepsini geleceğe hazırlıyoruz” diye konuşuyor.

Gençler sabırlı olsun

Sistem Teknik’in kurucularından Mehmet Özdeşlik, gençlere ise inandıkları konuya çok iyi sarılmalarını ve pes etmemelerini öneriyor. Özdeşlik, şunları kaydediyor: “Hep ‘ben ne zaman zengin olacağım’ diye düşünmek olmaz. Kolay bir şekilde zengin olmak mümkün değil. Yapmak istediğiniz şeyi seçip o konuda çok çalışmanız gerekir. Tutumlu olmak da lazım. Küçük birikimlerle de bir yerlere varılır. Her şey bir anda olmuyor. Biz gençliğimizi bu işe yatırdık.”

‘Yangın’a da girecek

Sistem Teknik, gelecekte yeni teknolojilerde de yer almayı hedefliyor. Özdeşlik, yangın tebliğine göre binalarda kullanılan her türlü ekipmanın yangına karşı dayanıklılığının test edilmesi ve sertifika verilmesi zorunluluğunu görünce bu alanda da faaliyet gösterme kararı almış. Ar-Ge çalışmasıyla patent de almış. Özdeşlik, yangını yeni alan olarak belirlediklerini dile getirerek, “Yeni malzeme ihtiyacı doğrultusunda gereken yeni fırınlara da giriyoruz. Özellikle savunma sanayine yönelik düşük basınç altındaki sistemler için özel fırın çalışmalarımız sürüyor” diyor.

Milliyet Gazetesi Röportajı - F-35’in motoru sanayi fırınında pişti - Sistem Teknik Sanayi Fırınları A.Ş.
Sistem teknik ve milliyet gazetesi röportajı
milliyet gazetesi,milliyet,sistem teknik,sanayi fırınları,endüstriyel fırın,F35,motor,röportaj